A rákbetegségek kialakulásának rizikóját számos tényező megnövelheti, a genetika mellett a környezeti hatások és az életmód is jelentős szereppel bír, így többek közt a helytelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás vagy éppen az UV-sugárzás is valós kockázatot jelent.
A CDC összefoglalója szerint a bőrrák fokozott rizikójának vannak kitéve azok, akik bőre világosabb színű, szeplős, a napfény hatására könnyen és fájdalmasan lepirul. Veszélyeztetettebb csoportba tartoznak a kék vagy zöld szeműek, a szőke vagy vörös hajúak, illetve a sok – főleg nagyobb, illetve atípusos – anyajeggyel rendelkezők. Ugyancsak ide tartozik, akinek a szűk családi körében már előfordult a betegség, illetőleg az idősebb kor is rizikófaktornak számít – noha egyes típusai már fiatalkorban sem ritkák.
Rákmegelőző tápanyagok
Egyes antioxidáns hatással bíró vitaminok, tápanyagok bizonyítottan védik a sejteket az oxidatív stressztől, így a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetik. A fokozottan veszélyeztetett csoportba tartozóknak érdemes gyakrabban csemegézniük a tápanyagok forrásaiból.
Béta-karotin
A béta-karotin a szervezetben A-vitaminná alakul, az anyag erősíti az immunrendszert, védi a sejteket, elősegíti a bőr megújítását. Nagy mennyiségben található a sárga és zöld színű zöldségekben, a sárgarépa, az édesburgonya, a sütőtök, a sárgadinnye, a barack, a mangó, a spenót is bőven tartalmazza.
C-vitamin
A C-vitamin ugyancsak antioxidáns, illetve immunerősítő hatással bír, emellett a bőrt is szebbé, rugalmasabbá teszi: serkenti a kollagéntermelődést, ránctalanító, anti-ageing hatású, és kissé véd az UV-sugárzás okozta bántalmaktól. Remek forrásai a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a csipkebogyó, a homoktövis, a paprika, a káposzta, az eper és a leveles zöldek.
D-vitamin
A D-vitamin nélkülözhetetlen a szervezet számára, többek között védi a csontok egészségét, hozzájárul a mozgásszervi fájdalom csillapításához, emellett immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatású, és a rák megelőzésében is fontos lehet. Hiánya a bőrön is nyomot hagy. Lévén, hogy egy hormonszerű anyagról van szó, a test is képes az előállítására napfény hatására. Tartalmazzák még a halak, a gomba, a tojás, a máj és a tejtermékek is.
Likopin
A likopin rendkívül erős gyulladáscsökkentő hatással bír, továbbá védi a bőrt az erős UV-sugarak okozta károsodástól. Többféle rákbetegség alacsonyabb kockázatával is összefüggésbe hozták. A legjobb forrása a paradicsom, a paprika, a lila káposzta, a gránátalma, a görögdinnye, a grépfrút.
E-vitamin
Az E-vitamin szintén antioxidáns hatású, védi a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól, csökkenti a gyulladást a szervezetben, és javítja a bőr általános állapotát. Remek forrásai a csonthéjasok és az olajos magvak, így a napraforgómag, a mandula, de a földimogyoró, a spenót, a paprika és a hidegen sajtolt növényi olajok, így a napraforgó- vagy a búzacsíraolaj is tartalmazza.
Omega-3 zsírsav
Az esszenciális, többszörösen telítetlen omega-3 zsírsav egészségügyi előnyei közé tartozik, hogy csökkenti a gyulladásokat, a bőrrák, a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, a szellemi frissesség megőrzésében is fontos tápanyagot jelent. Nagy mennyiségben tartalmazza a lenmag, a halak, az olajos magvak, a káposzta.
Polifenolok
A polifenolok rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő anyagok, erős tumorgátló hatással bírnak, segítenek megőrizni a sejtek egészségét, megelőzni a bőr károsodását. Megtalálhatók a fekete és zöld teában, a kakaóban, a piros bogyós gyümölcsökben is.
Szelén
A szelén erősíti az immunrendszert, E-vitaminnal együtt alkalmazva számottevően csökkenti a rákbetegségek rizikóját, véd a sejtkárosodástól, sőt a pajzsmirigyhormonok termelődését is serkenti. Legnagyobb mennyiségben a brazil dió tartalmazza, de jó forrásai a máj, a fokhagyma, a zabpehely, a búzakorpa, a tojás, a csírák és a tenger gyümölcsei is.
Cink
A cink erős immunerősítő hatása révén véd a megbetegedésektől, de rengeteg fontos szerepe van: részt vesz a vércukorszint szabályozásában, a DNS-szintézisben, a sejtek védelmében, serkenti a sebgyógyulást. Hiányát a száraz, viszkető, aknés bőr, a hajhullás és emésztési zavar is jelezheti. A legjobb forrásainak a húsok számítanak, a tenger gyümölcsei, az olajos magvak, a hüvelyesek, a zabpehely és a tejtermékek.
A bőrrák megelőzésében az étrendi tudatosság mellett kiemelten fontos a megfelelő fényvédelem: erős UV-sugárzás esetén csak a reggeli és késő délutáni órákban javasolt a napon tartózkodni, továbbá fényvédő termékek használata is ajánlott. Az éves anyajegyszűrés és az önellenőrzés is elengedhetetlen a kockázati csoportba tartozók számára.
A vitaminhiány jelei a bőrön
A vitaminhiány jól látható tüneteket okozhat a bőrön, sokan mégsem ismerik fel, hogy ez áll a háttérben.
(Képek: Getty Images Hungary.)
Forrás: https://femina.hu/szepseg/rakmegelozo-tapanyagok/