A Magyarországgal szomszédos Ausztria híres gyönyörű tájairól, hegyeiről, de a lélegzetelállító helyek mellett érdemes megismerkedni a gasztronómiájával és az osztrák életmódddal.
A mellette lévő országok mind-mind befolyásolták azt, hogy milyen tradicionális ételek, étkezési szokások alakultak ki ott.
Osztrák ételek és szokások
Az alpesi országban a kulturális diverzitás megmutatkozik kulináris téren is. A legnépszerűbb étel, amit, valljuk be, „muszáj enni” Ausztriában, az a bécsi szelet, ami elképesztően vékonyra, 3-4 milliméterre klopfolt hús, hagyományosan borjúból készült, panírozva és kirántva. Valójában ez az ínyencség Észak-Olaszországból vándorolt át hozzájuk.
A Goulash levesük, ahogy a neve is takarja, a magyar gulyáslevesből ered, a Würstchen kolbászkák pedig Dél-Németországból. Már ebből a rövid felsorolásból is látszik a vörös húsok dominanciája, és bizony az osztrák étkezési szokásokra jellemző a magas zsír- és az ajánlottnál alacsonyabb szénhidrátfogyasztás.
De nem csak a vörös húsok miatt magas a zsírfogyasztásuk, hiszen mindennapos ételeik között a sajtok és egyéb tejtermékek kiemelkedő mennyiségben vannak jelen. A sajtfélék zsírok mellett azonban fehérjéket, aminosavakat vitaminokat és ásványi anyagokat, például kalciumot is tartalmaznak, az alacsony kalóriatartalmú étrend kiváló kiegészítői lehetnek.
Kontinentális reggelit fogyasztanak, ami ugyan régiónként változik, legtöbbször zsömlét vajjal, müzlit, sonkát, bacont, felvágottat, kolbászt és főtt tojás tartalmaz, és kávét, teát vagy gyümölcslevet szolgálnak fel mellé.
Meleg ebéd és hideg vacsora jellemző, így ebédidőben valamilyen disznóhúsból készült étel, esetleg Rindergulasch, azaz marhagulyás, Fleischlaberl, azaz húspogácsa és egyéb finomság kerülhet az asztalra. Vacsoraidőre jellemző a szocializálódás, általában ekkorra szokás vendégeket hívni. Legtöbbször felvágottat, sajtot és rozskenyeret esznek, esetleg Wurstsaladot, azaz húsos salátát ecettel és hagymával vagy Brettljausét, ami egyfajta paraszttálként is tekinthető, mindenféle finom húskészítménnyel.
Délutánonként „sziesztát” tartanak nagyjából három körül, ami olyan húsz percig tart. Ekkor kávét isznak, mellé teasüteményt, és megszakítják a napi mókuskereket. Fontos megjegyezni, hogy gyakorlatilag Ausztriában találták fel a modern kávé alapjait az 1500-as években. Nem csoda hát, hogy a kávézás fontos szerepet tölt be az életükben a mai napig. Ők adtak hozzá először tejet, cukrot és egyéb ízesítőt. A bécsi kávét mindenképp érdemes kipróbálni, de folyadékfogyasztás tekintetében még a tisztavíz-ivás a jellemző.
Pannonian Fish Soup
A Pannonian Fish Soup, vagy pannóniai halleves tradicionális osztrák egytálétel, mely halfiléből, zöldségekből, fehérborból, paradicsomokból, pritaminpaprikából, vöröshagymából, tejfölből, repceolajból, kukoricakeményítőből áll, amit édespaprika-porral, fokhagymagranulátummal, sóval-borssal ízesítenek. Elkészítés tekintetében nem sokban különbözik a magyar halászlétől. A fehérjében és rostokban gazdag fogás közkedvelt az alpesi országban, tekintve hogy lépten nyomon patakokba, tavakba lehet ütközni náluk.
Tomatensalat
Tomatensalat – vagy paradicsomsaláta – szintén gyakran tálalásra kerül az osztrákoknál. Nem véltlen, hiszen felmérések szerint a paradicsom a legnépszerűbb zöldség – technikailag gyümölcs -, amit fogyasztanak. Hozzávalók a paradicsom, a bazsalikom, a lila hagyma, egy kis cukor vagy egyéb édesítőszer. Az öntet pedig sóból, citromléből, balzsamecetből, olívaolajból, vízből és borsból áll. A pofonegyszerű saláta egytálételként is jó választás, de akár köretként is megállja a helyét. Vitaminokkal, ásványi anyagokkal és fontos rostokkal látja el a szervezetet, nem beszélve az olívaolajnak köszönhető esszenciális zsírtartalmának.
Tafelspitz
A Tafelspitz egy főtt marhahúsos leves, melyet ugyan időigényes elkészíteni, megéri, mert egészséges alapanyagokból áll, fehérjéket és rostokat is biztosít a szervezet számára. A kiadós, hosszan laktató fogásból elég egy tányérnyit megenni ahhoz, hogy vacsoráig ne éhezz meg.
A hosszú élet titka
Élettartam tekintetében kimagasló helyen szerepel Ausztria, a Bloomberg Glober Health Index 2019-es felmérése szerint 163 országból ők a 13.-ak. Egészség szempontjából pedig a Money UK Index 2021-es adatai szerint a 10. helyen szerepelnek, amiben hat faktort vizsgáltak meg, az élettartamot, az egészségügyi ellátást, a légszennyezettség mértékét, az elhízás mértéket, a biztonságot és a napsütötte órák számát.
Az elhízás főleg az idősebb korosztályt érinti, a fiatalabbak egészségtudatosabb döntéseket hoznak. Fizikai aktivitás terén egy 2014-es felmérés szerint a 15 évnél idősebb korosztály tagjainak 30%-a volt aktív, ez a későbbi években jóval megemelkedett. Fontos, hogy már iskolás korában megtanítják a gyerekeknek a testmozgás örömét, ezért legalább hetente kétszer tartanak testnevelésórákat. Egy 2021-es tanulmány szerint tízből hét osztrák ember rendszeresen sportol valamit, a válaszadóknak csupán a 7%-a nyilatkozott úgy, hogy semmilyen testmozgást nem végez.
Kedvelt sportok közé tartozik a focizás, az síelés és a jéghokizás is, ezeken kívül előszeretettel túráznak, sziklát másznak, bicikliznek akár a városban, akár a hegyekben, úsznak, vagy valamilyen súlyzós edzést végeznek. Még idősebb korukban is megtartják szokásaikat, az 50-69 éves korosztály tagjainak 55%-a előszeretettel megy hegyi biciklitúrákra, míg a fiatalabb korosztály inkább az eszközös edzéseket választja.
Ausztria lakóinál megfigyelhető, hogy nagyon odafigyelnek a testmozgásra és az étkezésekre is.
Ezért olyan karcsúak a francia nők
A francia nők diétája nem alapszik a kalóriaszámoláson, csak megválogatják, hogy miket esznek.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
Source link