Az 1990-es évekig a dinoszauruszok szinte csak a tudósokat érdekelték. A ’80-as évek végén azonban hazánkban is elkezdték vetíteni a Tom Burton rendezte Denver, az utolsó dinoszaurusz című rajzfilmet, majd 1993-ban a Jurassic Park aratott óriási sikert világszerte.
Ez a két film egy-egy mérföldkő volt a dinók számára a népszerűség felé vezető úton. Az őshüllők iránti érdeklődés ma is töretlen az óvodás korosztályban. Az okát azonban sok szülő nem érti.
Intenzív érdeklődés a dinók iránt
Az óvodás korosztályra jellemző, hogy ha találnak valamilyen számukra érdekes témát, abba nyakig belemásznak. Ilyenkor kell a szülőknek megvenni a hatodik tündéres mesekönyvet, a nyolcadik játéktraktort vagy munkagépes szakkönyvet, a sokadik műanyag dinoszauruszt, őshüllős kártyát, dinós simis pólót. Azok az óvodások, akik nagyon intenzíven érdeklődnek a dinoszauruszok iránt, számos érdekes tényt jegyeznek az őshüllőkről. Míg a szülők épp csak a T-Rex és a Triceratops nevének memorizálásán vannak túl, addig raccsoló csemetéjük már felismeri és megnevezi az Archaeornithomimust és szoros – bár kissé egyoldalú – barátságot ápol a repülő Pterodactylusszal.
A szakemberek ezt az óvodásokra gyakran jellemző viselkedést Intense Interests – intenzív érdeklődésnek nevezik. Egy 2007-es kutatásban, amelyet a Developmental Psychology folyóiratban publikáltak DeLoache és kollégái 177 kisgyerek szüleinek kikérdezése után arra a megállapításra jutottak, hogy az intenzív érdeklődésű gyerekek 75%-a fiú. Bár a kutatók számára sem teljesen nyilvánvaló, hogy miért mutatkozik nemek közötti különbség e tekintetben, de valószínűsítik, hogy a fiúkra inkább jellemző a rendszerező gondolkodás, vagyis jobban képesek figyelmüket egy szűk témakörre összpontosítani, azt megérteni és a befogadott információkat rendszerezni.
Az intenzív érdeklődés a gyerek számára önbizalmat adhat, hiszen egy adott témában sokszor ő avathatja be a felnőtteket. Egy 2008-as tanulmány szerint az intenzív érdeklődés serkenti a gyerek kognitív képességét, fejleszti a gyerek figyelmét, az információfeldolgozási készségeket, a kicsik kitartóbbá válnak általa.
Állatok a valóság és a fantázia határán
Bár a munkagépek, szuperhősök is rendkívül népszerűek – különösen a fiúk körében -, a dinoszauruszok iránti vonzalom mégis kicsit megfoghatatlan dolog a szülők számára. Mért épp a dinók? A magyarázatot a szakemberek abban látják, hogy mivel őshüllők már nem élnek, nem találkozhatnak velük a gyerekek, kicsit olyanok, mint az unikornisok és a tündérek. A repülő dinók sárkányokra emlékeztető szárnyai, a húsevők szörnyekre jellemző hegyes fogai beindítják a fantáziájukat. A dinoszauruszok tulajdonképpen olyan lények, akik a gyerekek fejében amúgy is gyakran elmosódó képzelet és valóság határán mozognak. Ettől pedig rendkívül vonzóvá válnak számukra.
Dinoszauruszra hasonlító madarak
A következő képek láttán sokan a Jurassic Parkra asszociálhatnak: nem csoda, hiszen ezek a madarak kísértetiesen hasonlítanak az egykori dinoszauruszokra.
Képek: Getty Images Hungary
Source link